Pakistan Gazeteci Vizesi

Pakistan Gazeteci Vizesi

Pakistan T.C. vatandaşlarına vize prosedürüne tabi tutmakta olup gazeteciler için de farklı bir vize türü vermektedir. Pakistan gazeteci vizesi görev nedeniyle Pakistan'a gidecek olan gazetecilerin alması gerekli olan vize türüdür. Pakistan gazeteci vizesinde vize numarası, pasaport numarası, vizenin süresi, yasal kalış süresi, vizede verilen giriş sayısı gibi birtakım bilgiler bulunmaktadır.

Pakistan gazeteci vizesi kısa süreli olarak ve pasaporta basılarak verilen bir vizedir. Pakistan gazeteci vizesi için pasaportun seyahat sonrası için en az 6 ay geçerkliliği olmalı ve en az 2 sayfanın boş olması gereklidir. Pakistan gazeteci vizesi için başvurular Pakistan İstanbul Başkonsolosluğuna ya da Pakistan Ankara Büyükelçiliğine yapılabilmektedir. Pakistan gazeteci vizesi başvurusu için resmi temsilciliklere şahsen başvuru yapma şartı bulunmamakla birlikte vize merkezleri aracılığıyla da başvuru yapılabilmektedir.

Pakistan Gazeteci Vizesi için Gerekli Evrak Listesi

  1. Seyahat sonrası için en az 6 ay geçerli pasaport
  2. İki adet beyaz fon üzeri vesikalık fotoğraf
  3. Gazeteci basın kartı
  4. Orijinal mektup. Gazete, dergi, televizyondan alınmış.
  5. Ankara Basın Ateşesinden alınmış öneri mektubu

Pakistan gazeteci vizesi için başvuru sırasında fotoğraf vermeniz gerekli olup fotoğrafın Pakistan resmi makamlarının kriterlerine uygun olmalıdır. Pakistan gazeteci vizesi için fotoğrafın vesikalık ve arka fonunun beyaz olması gerekmektedir. Fotoğrafın yüksekliği 45 mm genişliği ise 35 mm olması gerekmektedir. Fotoğrafın güncel olması ve üzerinde bilgisayar ile herhangi bir oynama yapılmamış olması gerekmektedir.

Pakistan Gazeteci Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Pakistan gazeteci vizesi için evrakların eksiksiz tam olarak teslim edilip başvuru esnasında bir durum olmaması ve Pakistan resmi makamlarının vize onayı vermesi halinde vizenin çıkış süresi 3 iş günüdür.

Fakat hafta sonu ve resmi tatil günlerinde Pakistan resmi makamları çalışmamakla birlikte iş günü olarak sayılmamaktadır. Bu nedenle Pakistan vizesi için başvuru işlemleriniz tatil günlerine denk gelirse vizenin çıkma süresi uzayabilmektedir. Aynı zamanda vize işlemleri esnasında konsolosluğun ek evrak istemesi ya da mülakata çağırması gibi bir durum olması halinde de Pakistan vizesi başvuru süresi uzamaktadır.

Pakistan Gazeteci Vize Ücreti

Pakistan gazeteci vizesi ücreti belirli dönemlerde değişiklik göstermektedir. Pakistan gazeteci vizesi ücreti Pakistan resmi makamları tarafından belirlenmekte olup Türkiye ile Pakistan arasındaki mevcut koşullar ücretin değişiklik göstermesine neden olabilmektedir.

Pakistan'a Vize Gerekiyor mu?

Pakistan Hükümeti umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşlarına vize uygulamakta olup diğer hususi, hizmet ve diplomatik pasaport sahibi Türk vatandaşları için seyahatleri süresi 90 günü geçmemek şartıyla vize uygulamamaktadır.

Bununla birlikte seyahat amacı ya sa süresi ne olursa olsun bordo pasaport sahibi Türk vatandaşlarının vize almaları gerekmektedir. Aynı zamanda Pakistan'daki mevcut güvenlik durum nedeniyle Pakistan'a seyahat edecek kişilerin ülkeye giriş yaptıktan sonra İslamabad Büyükelçiliği ya da Karaçi Başkonsolosluğu'na bildirim yapmaları, seyahat sırasında karşılabilecek sorunların giderilmesinde yarar sağlayacaktır.

Pakistan'a seyahat etmek için vizenin gerekli olması ile beraber Pakistan Devleti faklı türlerde vizeler vermekle bu vizelerden seyahat amacınıza uygun olanın alınması gereklidir.

Bu prosedür görev için seyahat edecek gazetedciler için de geçerli olmakla birlikte gazetecilerin başvuru yapması gerekli olan vize tipi Pakistan gazeteci vizesidir. Vize türü ne olursa olsun Pakistan vizesi için Pakistan Başkonsolosluğu ya da Pakistan Büyükelçliğine başvurunuzu bizzat yapma şartı olmayıp yetkili vize merkezleri aracılığıyla da başvuru yapılabilmektedir.