İzmir Fahri Konsolosluğu

İzmir Fahri Konsolosluğu

Pakistan İzmir Fahri Konsolosluğu ve diğer Pakistan Konsoloslukları faaliyet alanlarına yakın bölgelerde ikamet eden kişilerin Pakistan Vizesi ve Pakistan Konsolosluk işlemleri konusunda yetkilidir.

Pakistan'a seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye ikamet izni sahibi üçüncü ülke vatandaşlarının vize işlemleri konusunda karar yetkisi Pakistan Konsolosluklarına aittir.

Pakistan İzmir Fahri Konsolosluğu aynı zamanda Türkiye'de ikamet eden Pakistan vatandaşlarına evlilik, boşanma, belge tasdiki gibi konularda destek sunmaktadır.

 

Pakistan İzmir Fahri Konsolosluğu İletişim Bilgileri

İzmir Pakistan Fahri Konsolosluğu Adres
2823 Sokak, No: 133/A Halkapınar / İzmir


Pakistan İzmir Fahri Konsolosluğu Bağlı Bulunduğu İlçe

İlçe / Semt: Halkapınar 
 

Pakistan İzmir Fahri Konsolosluğu Görev Bölgesi

İzmir ve çevre illerde ikamet eden Türk vatandaşları Pakistan vize işlemleri için Pakistan İzmir Fahri Konsolosluğu'na başvuruda bulunabilirler.
Türkiye’de ikamet eden Pakistan vatandaşlarının da konsolosluk işlemleri için Pakistan İzmir Fahri Konsolosluğu'na başvuru yapmaları gerekmektedir.
Kısa süreli Pakistan vizeleri olarak kabul edilen Pakistan Turistik Vizesi, Pakistan Ticari Vizesi ve Pakistan Aile Ziyareti Vizesi başvuruları Vize Hizmet Merkezlerine yapılabilmektedir.


Pakistan Fahri Konsolosluğu Pasaport Yenileme

Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan Pakistan vatandaşları tüm konsolosluk işlemlerini ve süresi dolmak üzere olan pasaportlarını yenileme işlemini İzmir Fahri Konsolosluğu’nda gerçekleştirebilirler. 

 

Pakistan İzmir Fahri Konsolosluğu Vize Başvurusu

Pakistan Konsolosluğu kısa süreli vize başvurularını (istisnai durumlar hariç) Pakistan Konsolosluğu ve Pakistan Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilen Vize Hizmet Merkezleri aracılığı ile kabul etmektedir.

Ancak uzun süreli Pakistan vizesi (oturum) başvuruları söz konusu olduğunda Pakistan Konsolosluğu’na veya Pakistan Büyükelçiliği’ne şahsen başvuru yapılmalıdır. Pakistan Konsolosluğu’nun yetkilendirdiği firmalar aracılığıyla Pakistan Turistik vize, Pakistan Ticari vize ve Pakistan Aile Ziyareti vize başvuruları yapılabilmektedir.  

Pakistan vize başvurusu,  aracı kurumlara yapılmış olsa dahi, başvuruların değerlendirilmesi ve onaylanması yetkisi Pakistan Konsolosluklarına aittir.

 

Pakistan İzmir Fahri Konsolosluğu Vize Başvuru Formu

Pakistan İzmir Fahri Konsolosluğu görev bölgesinde bulunan kişiler Pakistan Vizesi başvurularında ülkeye yapacakları seyahatin amacına uygun evraklar sunmakla yükümlüdür. Pakistan İzmir Fahri Konsolosluğu'na vize başvurusunda bulunan kişiler eksiksiz doldurulmuş vize başvuru formu sunmalıdır. 
Pakistan vize başvuru formu için tıklayınız.

 

Pakistan Turistik Vize Talep Dilekçesi

Pakistan’a Turistik amaçla seyahat edecek kişilerin ülkeye yapacakları seyahate ilişkin Pakistan İzmir Fahri Konsolosluğu’na hitaben Pakistan Turistik Vizesi talep dilekçesi yazmalıdır. Pakistan Turistik vizesi talep dilekçesi yazılırken dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıdaki gibidir.

 • Ülkeye yapılacak seyahatin amacı net olarak ifade edilmelidir. Örneğin; Turistik bir tura katılacak kişi Pakistan Turistik vizesi talep dilekçesinde katılacağı turdan bahsetmeli ve varsa tur ile ilgili belgelerini dosyasına eklemelidir.
 • Seyahat tarihleri açıkça yazılmalıdır. Pakistan Turistik Vizesi başvurusunda bulunacak kişileri Pakistan Turistik vizesi talep dilekçelerinde ülkeye giriş yapacakları tarihi, ülkeden ayrılacakları tarihi ve aynı süreç içerisinde başka bir ülkeye geçiş yapacakları bir seyahat var ise bu seyahatin tarihlerini açıkça yazmalıdır.
 • Seyahat masraflarının nasıl karşılanacağı açıkça ifade edilmelidir. Pakistan Turistik Vize Talep Dilekçesi yazılırken kişinin seyahati süresince oluşacak (konaklama, transfer, hastalık, kaza, vb.) masraflarının nasıl karşılanacağı net olarak ifade edilmelidir.
 • Pakistan Konsolosluğu’na Turistik vize başvurusunda sunulan belgeler ile Pakistan Turistik vize talep dilekçesinde yer verilen ifadelerin birbirini destekleyici olmasına dikkat edilmelidir.

 

İki Dilekçe gerektiren durumlar

 • Pakistan Turistik Vizesi başvurusunda bulunacak kişi SGK’lı çalışan ise, kişinin çalıştığı firmanın yetkilisi tarafından, şirketin antetli kağıdına kişinin seyahat tarihlerinde izinli olduğunun beyan edildiği Pakistan turistik vizesi talep dilekçesi yazılmalıdır. Dilekçede şirket yetkilisinin kaşe ve imzası bulunmalıdır.
 • Pakistan Turistik Vizesi başvurusunda bulunacak kişi öğrenci ya da ev hanımı ise, seyahat masraflarının karşılanması için sponsora ihtiyacı olacaktır. Bu kişilerin birinci derece yakınları (anne-baba, eş, çocuk) Pakistan Konsolosluğu tarafından sponsor olarak kabul edilmektedir. Sponsor olacak kişi Pakistan Turistik Vizesi talep eden kişinin seyahat masraflarının kendisi tarafından karşılanacağını taahhüt eden Pakistan Turistik Vizesi talep dilekçesi yazmalıdır.

 

Pakistan Ticari Vize Talep Dilekçesi

Pakistan’a Ticari (iş toplantısı, konferans, alan araştırması vb.) amaçla seyahat eden kişilerin yapacakları seyahat ile ilgili Pakistan İzmir Fahri Konsolosluğu’na hitaben Pakistan Ticari Vizesi talep dilekçesi sunmaları gereklidir. Pakistan Ticari vizesi talep dilekçesi yazılırken aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir.

 • Pakistan Ticari Vizesi talep dilekçesi personelini iş seyahatine gönderecek şirketin yetkilisi tarafından şirket antetli kağıdına yazılmalı ve şirket yetkilisinin kaşesini ve imzasını taşımalıdır.
 • Pakistan Ticari Vizesi talep dilekçesinde seyahatin amacı açıkça yazılmalıdır. Örneğin; kişi şirketin iş ortağı başka bir şirketle toplantı yapmak üzere seyahat edecekse Pakistan’daki şirket ile ilgili bilgilere yer verilmelidir. Kişi iş konferansına katılacaksa Pakistan Ticari Vizesi talep dilekçesinde konferans ile ilgili bilgi olmalıdır.
 • Pakistan Ticari Vizesi talep dilekçesinde seyahate çıkacak kişinin firmadaki görevi (Satış Müdürü, Kurumsal İletişim Uzmanı vb.) açıkça ifade edilmelidir.
 • Pakistan’a seyahat edecek kişinin seyahatinin başlangıç ve bitiş tarihleri ile varsa ek seyahati hakkında Pakistan Ticari Vizesi talep dilekçesinde net bilgiler verilmelidir.
 • Pakistan Konsolosluğu’na Ticari Vize talep dilekçesi hazırlanırken seyahat edecek kişinin seyahat süresince oluşacak (konaklama, transfer, hastalık, kaza, vb.) masraflarının nasıl karşılanacağı bilgisi yer almalıdır.
 • Pakistan Ticari Vizesi talep dilekçesinde yer alan bilgiler dosyaya konulan evraklarla desteklenmelidir. 

 

İzmir Pakistan Fahri Konsolosluk İşlemleri

Pakistan Konsolosluğu ve Pakistan Büyükelçiliği, Pakistan Cumhuriyeti’ne seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye ikamet iznine sahip üçüncü ülke vatandaşlarının Pakistan vizesi işlemleri konusunda hizmet vermekte olan yetkili Pakistan Cumhuriyeti temsilcilikleridir. 

Pakistan Konsolosluğu ve Pakistan Büyükelçiliği aynı zamanda Türkiye’de ikamet eden Pakistan vatandaşlarının konsolosluk işlemleri konusunda da çalışmalar yürütmektedir.

Pakistan İzmir Fahri Konsolosluğu, Türkiye’de yaşayan Pakistan vatandaşlarının pasaport- kimlik yenileme, noter işlemleri, doğum, ölüm ve evlilik işlemleri konusunda Pakistan İzmir Fahri Konsolosluğu konsolosluk işlemlerini yerine getirmekle yükümlüdür. 

Pakistan İzmir Fahri Konsolosluğu’ndan pasaport çıkartma ve yenileme, konsolosluk doğum belgesi, noter hizmetleri, oy kullanma yardımı, vergi formları ve acil durum yardımı hizmetleri alınabilmektedir. 



Pakistan İzmir Fahri Konsolosluğu Vize Çıkış Süresi

Pakistan vize başvurularınızın sonuçlanma süresi 7 ila 10 iş günüdür.

Pakistan vize başvurularınızı seyahatinizden en az 2 hafta önce gerçekleştirmeniz gerekmektedir.


Pakistan İzmir Fahri Konsolosluğu Vize Ücreti

Pakistan’a yapılacak olan seyahatinizin türü ve kalış sürenize göre vize ücreti büyükelçilik tarafından belirlenmektedir.

 

Pakistan İzmir Fahri Konsolosluğu Vize Reddi

Pakistan’a hangi koşullarla giriş yapılabileceğine Pakistan temsilcilikleri karar verir. Konsolosluklar müracaatları değerlendirirken kendi ülkelerine giriş yapacak olan kişilerin ekonomik olarak yük olmayacağına, kamu düzenini bozmayacağına, kamu sağlığına risk oluşturmayacağına ve geri dönmek için yeterince sosyal, kültürel ve maddi sebeplerin olup olmadığını görmek isterler.

Pakistan vizesi başvuruları bazı durumlarda ret ile sonuçlanabilmektedir. Pakistan Konsolosluğu ve Pakistan Büyükelçiliği tarafından talep edilen şartların tam olarak yerine getirilmemesi buna sebep olmaktadır. Pakistan vizesi başvuruları için talep edilen şartlar yerine getirilmediği takdirde, Pakistan Vizesi başvuruları konsolosluk tarafından ret ile sonuçlandırılabilmektedir. 

Pakistan vizesi başvurularında;

 • Seyahat amacının kanıtlanmaması,
 • Sahte ya da eksik evrak ibraz edilmesi,
 • Geçerli pasaporta ya da onaylı seyahat belgesine sahip olunmaması,
 • Aynı ülke için daha önceden sınır dışı kararının bulunması,
 • Vize başvurusunda bulunan kişilerin ülkenin kamu düzeni açısından tehlike oluşturması,
 • Seyahat bitiminde kişinin ülkeden ayrılacağını gösterir belgeler sunulmaması


gibi durumlarda Pakistan vizesi başvurusu, Pakistan vize reddi ile sonuçlanabilmektedir.



Pakistan Konsolosluğu İzmir  Resmi Tatil Günleri 2021

Pakistan Büyükelçiliği ve diğer temsilcilikleri Türkiye resmi tatillerinde ve aşağıda yer alan Pakistan resmi tatil günlerinde hizmet vermemektedir.
 

Pakistan devletinin Türkiye Dış temsilcilikleri olan Pakistan Büyükelçiliği ve Pakistan Konsoloslukları Türkiye Cumhuriyeti devletinin resmi tatil ve özel günlerinde vize ve Konsolosluk hizmeti vermemektedir. Bu sebeple Pakistan vize işlemlerinde veya Konsoloslukları işlemlerinde bulunacak kimseler Pakistan Konsolosluklarının resmi tatil ve özel günlerini göz önünde bulundurarak seyahat planlamalarında bulunmaları tavsiye edilir.

5 Şubat                        Keşmir Dayanışma Günü

23 Mart                        Pakistan Milli Günü

23 Nisan                      Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı

1 Mayıs                       Uluslararası İşçi Bayramı

14-15 Haziran             Şeker Bayramı

14 Ağustos                  Pakistan Bağımsızlık Günü

21-22-23 Ağustos       Kurban Bayramı

30 Ağustos                  Zafer Bayramı

20-21 Eylül                  Aşure Günü         

29 Ekim                      Cumhuriyet Bayramı

20 Kasım                    Eid-e Milad Un Nab

25 Aralık                     Quaid-e Azam Doğum Günü

 

Pakistan Fahri Konsolosluğu İzmir Görevleri

İzmir Pakistan Fahri Konsolosluğu tam teşekküllü Pakistan Konsolosluğunun açılma gereksinimi bulunmayan şehirlerde faaliyet göstermek için kurulmuştur. Pakistan Fahri Konsolosunun, Pakistan resmi görevlisi yahut vatandaşı olma zorunluluğu bulunmazken. Ticari faaliyetlerin yoğunlukta olduğu İzmir’de bulunan İzmir Pakistan Konsolosluğu, iki ülke arasında bulunan ticari faaliyetleri başarılı bir hale getirme ile yükümlüdür.
 

Aynı zamanda Pakistan Fahri Konsoloslukları, Pakistan vizesi işlemleri için başvuru kabul ederken, Pakistan vize işlemleri hakkında karar verme yetkisine sahip değildir. Pakistan vize işlemleri hakkında karar verme yetkisi Pakistan Başkonsolosluğu İstanbul, Pakistan Büyükelçiliği Ankara sorumluluğundadır.

 

Pakistan İzmir Fahri Konsolosluğu Ulaşım

Pakistan İzmir Fahri Konsolosluğu açık adresinde belirtildiği üzere Güzelyalı semtindedir. Güzelyalı güzergâhından geçen toplu taşıma araçları ile Pakistan İzmir Fahri Konsolosluğu’na ulaşabilirsiniz.